Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Tani kredyt samochodowy – jak wybrać?

Wyższa świadomość finansowa Polaków sprawia, że zaczynamy rozsądnie wybierać oferty kredytowe, by z tego tytułu ponosić jak najniższe koszty. Decydując się na zakup samochodu zwykle wybieramy tańszy, co nie znaczy lepszy, kredyt samochodowy.

Przy pożyczce gotówkowej nie ma problemu z analizą za i przeciw każdego produktu. W przypadku bardziej złożonego kredytu samochodowego oprócz kosztów, oprocentowania i stosowanych zabezpieczeń należy mieć świadomość konieczności (zwykle przy zakupie nowego samochodu) uregulowania części należności w ramach tzw. wkładu własnego.

W różnych bakach wysokość własnej wpłaty może być różna. Zatem trudno będzie porównać wysokość miesięcznych rat, jeśli mamy opcje wpłaty mniejszej lub większej części środków.
Jest na to metoda – wystarczy poprosić analityka/doradcę bankowego o symulację kilku wersji i sprawa rozwiązana. Podejmując decyzje o metodzie finansowania zakupu samochodu wybieramy między kredytem gotówkowym a samochodowym. I jeden i drugi ma plusy i minusy. Przy kredycie gotówkowym nie mamy co liczyć na niskie oprocentowanie (choć dzisiaj i tak jest do zniesienia). Kredyt samochodowy z kolei to liczne formalności, zabezpieczenia, ale i odsetki. Nie należy jednak zapominać, że bank zwykle wymaga pakietu ubezpieczenia, w tym AC które kosztuje dość sporo.

Kredyty celowe nieco ograniczają posiadacza nowego pojazdu – zwykle jako współwłaściciel występuje bank. Bez jego zgody nie sprzedamy więc auta przed spłatą kredytu. Zabezpieczenia stosowane obecnie to przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, cesja polisy ubezpieczeniowej. Wszystkie one wymagają nie tylko poświęcenia czasu na załatwienie formalności, ale i przysparzają najwięcej problemów w trakcie użytkowania samochodu kupionego w kredycie.

Jednak biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw można śmiało stwierdzić, że z punktu widzenia opłacalności to kredyt samochodowy jest górą. Obecnie oprocentowanie takich produktów nie przekracza 10% RRSO. Oczywiście stali klienci mogą liczyć na obniżenie prowizji chociażby – kwestia negocjacji. Jeśli nie mamy zamiaru pozbywać się auta zbyt szybko, stać nas na serwisowanie i pakiet ubezpieczeń to się opłaca. W przeciwnym razie można skusić się na kredyt gotówkowy, który przeznaczymy na zakup wymarzonego auta – szybciej, ale drożej. W tym przypadku nie dotyczyć nas będą wszelkie utrudnienia związane z chęcią sprzedaży pojazdu – zgoda banku nie będzie wymagana. Kwestia wyboru to indywidualna sprawa każdego zainteresowanego.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe grudzień 2020
Najtańsze kredyty gotówkowe grudzień 2020
Najnowsze konta osobiste grudzień 2020

Administrator
signature