Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Samochód firmowy na kredyt – podstawy

Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie firmy bez auta. Jest ono niezbędne. Większość firm nie decyduje się na zakup samochodu za gotówkę – wybiera leasing lub kredyt. Jaka jest między nimi różnica? Można znaleźć co najmniej kilka- głównie chodzi o własność. W przypadku leasingu przedsiębiorca stanie się właścicielem po spłacie, w przypadku kredytu – najczęściej od chwili zakupu (co najwyżej współwłaścicielem w dokumentach może być bank udzielający kredytu – to taka forma zabezpieczenia kredytu).

Kredyt na zakup auta firmowego – co warto wiedzieć?

Po pierwsze należy pamiętać, że, podobnie jak w przypadku innych kredytów, przed podpisaniem umowy badana jest zdolność kredytowa klienta. Wysokość, rodzaj kredytu i warunki jego spłaty uzależnione są również od tego, jaki pojazd nas interesuje – nowy, używany, ekonomiczny, luksusowy, osobowy czy o innym przeznaczeniu. Ważny jest również wkład własny. Po sprecyzowaniu wymagań warto przyjrzeć się dostępnym na rynku ofertom kredytowym – kredyty na zakup samochodu oferuje większość banków. Należy liczyć się też z mniej, lub bardziej skomplikowanymi formalnościami. Większość banków i instytucji kredytowych wymaga podstawowych dokumentów firmy (NIP, Regon, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenia o nie zaleganiu w ZUS i US, dokumenty potwierdzające dochody z działalności, majątek itp.).

Jaki kredyt wybrać?

Jeśli wybrany został samochód spełniający nasze wymagania, należy wybrać rodzaj kredytu, dzięki któremu sfinansujemy jego zakup. Do wyboru mamy:

kredyt obrotowy – możliwe jest jego przeznaczenie na dowolny cel związany z prowadzona działalnością gospodarczą (także samochód),
kredyt samochodowy – przeznaczony konkretnie na zakup samochodu.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kredyty samochodowe najczęściej maja korzystne oprocentowanie, niskie prowizje, marże. Niestety najczęściej w przypadku takiego kredytowania bank wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel pojazdu – ogranicza to swobodne dysponowanie ruchomością. Kredyt obrotowy, mimo iż droższy, nie ogranicza żadnych czynności związanych z pojazde4m w przyszłości (jedynym właścicielem auta jest przedsiębiorca/firma).

Co zyskamy przy zakupie auta na kredyt?

Z punktu widzenia podatkowego – sporo. Jako majątek firmowy umożliwia zaliczenie wszelkich wydatków i opłat do kosztów uzyskania przychodu, czyli odliczeniu będą podlegały:

– opłaty związane z uruchomieniem kredytu, w tym prowizje, opłaty ubezpieczenia
– opłacone odsetki od kredytu
– odpis amortyzacyjny (w całości jeśli tylko my jesteśmy właścicielem, proporcjonalnie, gdy współwłaścicielem będzie bank).

Czasami sytuacja zmusza nas do sprzedaży auta firmowego. Czy w przypadku, gdy kupiliśmy go na kredyt jest to możliwe? Z tym bywa różnie – zależy to od konstrukcji umowy, zabezpieczenia. Niekiedy konieczna będzie wcześniejsza spłata zobowiązania – należy to skonsultować z przedstawicielem banku.

Auto firmowe na kredyt często nabywają mali przedsiębiorcy, jednak rozpoczynający działalność gospodarczą mogą mieć z tym problem (większość banków bada również okres prowadzenia działalności). Dla uzyskania korzystnych warunków kredytowania, warto posiadać wkład własny – wystarczy 10-20 % wartości auta. Oczywiście pożądana jest analiza ofert kilku banków – wówczas będziemy mogli wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe grudzień 2019
Najtańsze kredyty gotówkowe grudzień 2019
Najnowsze konta osobiste grudzień 2019

Administrator
signature