Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Raty równe, czy malejące?

Potencjalny kredytobiorca wybierając dla siebie korzystny kredyt gotówkowy zwraca uwagę na, m. in. możliwy okres spłaty, oprocentowanie, marżę, prowizję, ubezpieczenie a także walutę kredytu. Banki umożliwiają często wybór dotyczący rodzaju rat – równe lub malejące. Jaka opcja będzie dla kredytobiorcy lepsza?

Różnice dotyczące całkowitego kosztu kredytu mogą być, zwłaszcza w kredytach długoterminowych, znaczne. Rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Różnica między ratą malejącą a równą w gruncie rzeczy polega jedynie na proporcjach między tymi częściami. Decydując się na raty równe, miesięcznie będziemy spłacali jednakową kwotę, zawierającą niższą część kapitałową i wyższą odniesieniu do rat malejących, część odsetkową. Z czasem dysproporcje w częściach składowych raty będą się zmieniały – ostatecznie część odsetkowa zrówna się z kapitałową, a często nawet będzie ona mniejsza. Przy ratach malejących sytuacja przedstawia się inaczej. Początkowo to kapitał będzie stanowił większą część raty kredytu, a odsetki mniejszą.

Raty malejące charakteryzują się tym, że z czasem obciążenia miesięczne spadają. Raty malejące obliczane są poprzez podzielenie pełnej należności do spłaty przez liczbę wszystkich ustalonych rat. W tym przypadku spłacona część kapitałowa pomniejsza należne od kwoty kapitału pozostającego do spłaty odsetki. Zaczynając spłatę kredytu od wyższych miesięcznych rat, obniżamy de facto kolejne pozostałe do spłaty kwoty.

Jakie rozwiązanie jest więc najlepsze?

Wszystko zależy od tego, na czym w kredycie nam zależy. Raty malejące na początku bardziej obciążają domowy budżet, ale całkowite koszty zwykle są niższe. Raty stałe to możliwość kontrolowania budżetu w trakcie trwania kredytu. Zatem nie ma jednej odpowiedzi na zadane pytanie. Wybierając rodzaj rat warto wykorzystać sprawdzone, wiarygodne, dostępne w sieci kalkulatory, symulatory. Raty malejące wydają się bardziej korzystne dla kredytobiorcy. Jednak nie zawsze ta opcja się opłaca. To dobra opcja dla tych, którzy mają wysoką zdolność kredytową. Zdolność kredytowa bowiem w tej opcji zależy od np. wysokości miesięcznego obciążenia, a w przypadku rat malejących jest ono wyższe, niż przy ratach równych. Raty malejące to dobra opcja dla tych, którzy pożyczają na krótki okres czasu, są w stanie regulować wysokie raty przez cały okres początkowy spłaty. To jak szybko uregulują zobowiązanie będzie miało istotny wpływ na koszt całkowity kredytu. Różnice, w porównaniu z ratami równymi przy tym samym produkcie, bywają spore.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe czerwiec 2020
Najtańsze kredyty gotówkowe czerwiec 2020
Najnowsze konta osobiste czerwiec 2020

Administrator
signature