Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Obligacje korporacyjne – Rzecznik Finansowy ostrzega przed ryzykiem!

By Posted on 0

Obecnie coraz więcej inwestorów rezygnuje z lokowania pieniędzy na lokatach bankowych, szukając innych sposobów inwestowania. Choć obligacje korporacyjne wydają się dobrą alternatywą, to nie w każdym przypadku będą korzystne. Pamiętajmy, że zakup obligacji zawsze wiąże się z ryzykiem, trzeba zdawać sobie z tego sprawę.

Wiele osób myśli, że obligacje korporacyjne to pewny zysk, co wcale nie jest takie oczywiste, ani zgodne z prawdą. Przed utopieniem oszczędności w obligacjach korporacyjnych ostrzega sam Rzecznik Finansowy, do którego zgłasza się coraz więcej osób niezadowolonych z tego typu inwestycji. Wśród nich są zarówno inwestorzy doświadczeni, jak i osoby starsze, bardzo często mylące pojęcia obligacji korporacyjnych z obligacjami Skarbu Państwa.

Obligacje korporacyjne a obligacje Skarbu Państwa – jakie są różnice?

Obligacje Skarbu Państwa uważa się za bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy. Stratę można zanotować w zasadzie tylko wtedy, gdyby państwo zbankrutowało, co zdarza się rzadko. Za obligacje korporacyjne odpowiada przedsiębiorstwo, to od niego zależy, czy zainwestowane pieniądze przyniosą zysk oraz czy nie stracimy kapitału. Firma to podmiot zdecydowanie mniej trwały od instytucji jaką jest państwo, ryzyko jej upadku jest dużo bardziej realne. Jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję, musimy liczyć się z tym, że możemy nie odzyskać zainwestowanych pieniędzy.

Jak można inwestować w obligacje korporacyjne?

Inwestycja w obligacje korporacyjne może być bezpośrednia lub pośrednia. W pierwszym przypadku sami nabywamy odpowiednie obligacje w ramach emisji pierwotnej, albo na rynku wtórnym. Takie emisje zazwyczaj kierowane są do wybranych inwestorów, jednak przed dokonaniem wyboru, warto bardzo dokładnie zweryfikować formę zabezpieczenia obligacji. Choć w tym wypadku emitent jest zobowiązany za ich wykup całym majątkiem, to jako bankrut raczej niewiele będzie w stanie zdziałać. Nabywanie obligacji korporacyjnych w formie pośredniej polega natomiast na inwestowaniu w fundusze inwestycyjne lub wykupieniu produktu strukturyzowanego. Decydując się na takie rozwiązanie firma, która udostępnia nam takie produkty finansowe, powinna wcześniej sprawdzić, czy rzeczywiście odpowiadają one naszym potrzebom.

Jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat inwestowania w obligacje, warto skorzystać z drugiej możliwości, gdyż w tym przypadku w razie czego, mamy możliwość zwrócenia się o pomoc do Rzecznika Finansowego, gdy kupimy obligacje bezpośrednio niestety nie będziemy mogli skorzystać z takiego wsparcia, warto mieć to na uwadze.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe grudzień 2020
Najtańsze kredyty gotówkowe grudzień 2020
Najnowsze konta osobiste grudzień 2020

Administrator
signature