Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Koniec z prowizją za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?

Osoby, które myślą o zaciągnięciu kredytu hipotecznego najprawdopodobniej będą mogły trochę zaoszczędzić. A to za sprawą nowego projektu ustawy o kredytach hipotecznych, który przewiduje bardzo wiele korzystnych zmian, między innymi brak prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego.

Bank zwróci część prowizji

Według nowej ustawy, banki będą zobowiązane do zmniejszenia opłat kredytowych oraz zwrotu części pobranych już prowizji, gdy kredyt zostanie spłacony przed terminem. Przykładowo, jeżeli zapłaciliśmy 6000 zł prowizji za udzielenie kredytu na 20 lat, a dokonaliśmy spłaty zadłużenia w ciągu 10 lat, to należy nam się zwrot prowizji w wysokości 3000 zł. Zwrot kosztów ma być obliczany na podstawie zasady proporcjonalności. Ustawa przewiduje nie tylko zwrot kosztów jednorazowej opłaty kredytowej, ale także zredukowanie innych opłat typu koszty związane z ubezpieczeniem, które trzeba opłacić z góry za pierwsze dwa lata.

Koniec prowizji za wcześniejszą spłatę

Chociaż dotychczas za wcześniejszą spłatę kredytu była naliczana specjalna opłata, te zasady mają ulec zmianie, co dla kredytobiorcy jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Większość banków obecnie pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę zadłużenia, ale zwykle tylko przez pierwsze 3-5 lat trwania umowy, nie mniej jednak takie przepisy wydają się mocno krzywdzące. Wiele osób nie widzi zasadności ponoszenia dodatkowych kosztów za chęć wcześniejszego zwrócenia długu. Zgodnie z nowymi przepisami banki będą mogły pobierać dodatkowe opłaty tylko przez pierwszy rok obowiązywania umowy. Nowa ustawa ma za zadanie ochronę kredytobiorców przez bankami, które coraz częściej nadużywają swoich praw, co więcej czasami umowy kredytowe zawierają przepisy nielegalne. Prace nad nową ustawą mają być zakończone jeszcze w tym roku. Nowe zasady kredytowania pomogą zaoszczędzić kredytobiorcom sporo pieniędzy.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe grudzień 2020
Najtańsze kredyty gotówkowe grudzień 2020
Najnowsze konta osobiste grudzień 2020

Administrator
signature