Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wpłacane składki emerytalne nie będą w stanie zagwarantować nam na tyle wysokiej emerytury, abyśmy mogli godnie żyć. Nie ma innego wyjścia, trzeba odkładać pieniądze na własną rękę, tylko w ten sposób można będzie utrzymać przyzwoity standard życia również po zakończeniu pracy zawodowej.

Jeżeli miesięcznie odkładamy 10% swoich dochodów, niestety nie będziemy w stanie żyć na satysfakcjonującym poziomie. W tym wypadku zasada jest prosta, trzeba oszczędzać najwięcej, jak się da, tylko wtedy będziemy w stanie uzbierać kwotę potrzebną do spokojnego życia na emeryturze. Wielu ekspertów z branży finansów podkreśla, że nie jest ważne ile się zarabia, ale ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

Aby móc skutecznie oszczędzać na emeryturę, należy najpierw dokładnie przeanalizować swoje wydatki. Trzeba wyodrębnić dwie informacje – wysokość zarobków oraz kwotę wszystkich wydatków. Różnica będzie stanowić nasz faktyczny dochód. Jeżeli uda nam się osiągnąć wysoki współczynnik oszczędności i będziemy w stanie dobrze zarządzać domowym budżetem, wówczas szybciej uzbieramy pieniądze i będziemy mogli przestać pracować i żyć z odsetek.

Inwestowanie oszczędności

Jeżeli uda nam się już zebrać pokaźną kwotę, warto ją zainwestować. Oszczędności powinny wypracować dla nas zyski. Umiejętne inwestowanie może przyczynić się do tego, że będzie nas stać na to, aby odejść na emeryturę dużo wcześniej, niż przewiduje państwo. Zasady odkładania oraz wypłacania emerytur zmieniają się w Polsce bardzo często, w zależności od panującego rządu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wpłacane przez nas składki emerytalne, tak naprawdę nie należą do nas i nie mamy wpływu na to, ile pieniędzy otrzymamy po przejściu na emeryturę, najlepiej liczyć wyłącznie na siebie. Warto oszczędzać i to niezależnie od tego, czy posiadamy duże dochody, czy zarabiamy przeciętnie.

Można na przykład oszczędzać na Indywidualnych Kontach Emerytalnych lub Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Część oszczędności można ulokować na lokatach, obligacjach, czy rachunkach oszczędnościowych. Te osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę i trochę doświadczenia, mogą też pokusić się o inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. W tym wypadku należy jednak liczyć się ze sporym ryzykiem. Najrozsądniej będzie inwestować tylko takie kwoty, na których stratę możemy sobie pozwolić. Pamiętajmy, że każda inwestycja jest obciążona ryzykiem, możemy na niej zarobić, ale istnieje też duża szansa, że stracimy część swoich oszczędności.

Nikt chyba już nie ma wątpliwości, że emerytury, które dostaniemy nie będą wystarczające. Oszczędzanie na emeryturę, najlepiej zacząć od razu, im więcej odłożymy pieniędzy, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się z wolności finansowej.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe grudzień 2020
Najtańsze kredyty gotówkowe grudzień 2020
Najnowsze konta osobiste grudzień 2020

Administrator
signature