Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

1,7 mln zł kary dla Getin Noble Banku za zbyt małą czcionkę

Każdy bank promujący swoje usługi musi przestrzegać pewnych regulacji, które zostały wprowadzone, aby ukrócić wprowadzanie klientów w błąd. Dobrym przykładem jest Getin Noble Bank, na który została nałożona kara w wysokości 1,7 mln złotych za reklamowanie kredytów niezgodnie z ustawą, chodzi o kampanię marketingową kredytu konsolidacyjnego z roku 2015.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił Getin Noble Bankowi niestosowanie się do zasad prezentowania w przekazach reklamowych informacji, które są prawnie wymagane. Chodzi o to, że każdy przekaz promujący kredyt hipoteczny musi zawierać takie informacje jak RRSO, czyli rzeczywistą stopę procentową, oprocentowanie nominalne, wysokość rat, okres trwania umowy, całkowity koszt do zapłaty. Oczywiście na tym nie koniec, informacje powinny być przedstawione w sposób przystępny, zrozumiały, nie mogą wprowadzać klienta w błąd. Zasady te dotyczą zarówno materiałów reklamowych w formie drukowanej, jak i reklam internetowych oraz spotów telewizyjnych.

Getin Noble Bank został ukarany za kampanię „5% niższa rata”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił, że w tym wypadku w prezentowanych materiałach została użyta zbyt mała czcionka, a czas wyświetlania tekstów był zbyt krótki, aby odbiorca mógł zapoznać się ze szczegółami oferty. Wyjaśniono, że to na instytucji bankowej spoczywa odpowiedzialność opublikowania reklamy z wymaganymi informacjami, które muszą wyświetlać się jak najdłużej. Problemem okazał się również sposób zaprezentowania reprezentatywnego przykładu, który ma za zadanie ułatwić klientom porównanie poszczególnych ofert. Według przepisów przykład musi być opracowany na podstawie warunków kredytu, na jakich bank przewiduje zawrzeć co najmniej 2/3 umów. W wypadku Getin Noble Bank przykład pokazywał kredyt konsolidacyjny z ubezpieczeniem i bez ubezpieczenia, co mogło okazać się utrudnieniem podczas analizowania poszczególnych produktów finansowych.

Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, klienci Getin Noble Bank, którzy zdecydowali się na kredyt konsolidacyjny w okresie emisji reklamy “5% niższa rata” mogą liczyć na obniżkę oprocentowania oraz zwrot odsetek, jakie zapłacili w ciągu ostatniego pół roku.

Sprawdź teraz:
Najlepsze karty kredytowe grudzień 2020
Najtańsze kredyty gotówkowe grudzień 2020
Najnowsze konta osobiste grudzień 2020

Administrator
signature